Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Aneta Kulakowska27 listopada 2022Komentarze (0)

Na blogu zarząd w spółce z o.o. znajdziecie wpis 5 najczęściej występujących błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników, który zresztą Wam polecam. Pomyślałam, że dobry pomysłem byłby taki wpis, ale wyłącznie jeśli chodzi o zwyczajne zgromadzenia spółki w likwidacji. Zatem zapraszam na 5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji.

5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji

5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Nie będę opisywać błędów, które znajdziecie we wpisie, o który wspomniałam wyżej, choć zapewne niektóre powtórzę. Skupię się wyłącznie na typowych błędach spółki z o.o. w likwidacji, czyli:

 1. Pomijanie dodatkowego zapisu w firmie spółki „w likwidacji”.
 2. Sprawozdanie z działalności spółki a sprawozdanie z działalności likwidatora.
 3. Brak wyłączenia wspólnika nad głosowaniem uchwały o udzieleniu absolutorium.
 4. Uchwała o podziale zysku.
 5. Brak uchwały o udzieleniu absolutorium byłym członkom zarządu i likwidatorowi.

Pomijanie dodatkowego zapisu w firmie spółki „w likwidacji”

Tutaj nie będę się rozpisywać. Zwyczajnie bardzo często w protokołach spółki w likwidacji pomijacie dodatek „w likwidacji”. Przypominam, że spółka z o.o. w momencie otwarcia likwidacji w obrocie występuje z dodatkiem „w likwidacji”. A to oznacza, że we wszelkich dokumentach, na stronie www, w stopce maila, papierze firmowym, jak i w protokołach ze zgromadzenia wspólników również musicie o tym pamiętać.

Sprawozdanie z działalności spółki a sprawozdanie z działalności likwidatora

Za okres od otwarcia likwidacji do czasu jej zakończenia nie sporządza się sprawozdania z działalności spółki. Spółkę w likwidacji reprezentuje likwidator lub likwidatorzy. Zatem sporządzane dotychczas sprawozdanie z działalności spółki zastępuje sprawozdanie z działalności likwidatora. Sprawozdaniu z działalności likwidatora poświęcę oddzielny wpis i postaram się wówczas napisać o nim znacznie więcej.

Brak wyłączenia wspólnika nad głosowaniem uchwały o udzieleniu absolutorium

Na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników podejmujecie też uchwały o udzieleniu absolutorium członkom zarządu i członkom rady nadzorczej, jeśli jest w spółce. A po otwarciu likwidacji również likwidatorom.

Zgodnie z art. 244 k.s.h. jeśli wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu, rady nadzorczej  lub likwidatorem powinien się wyłączyć od głosowania nad uchwałą o absolutorium jego dotyczącą. Jeśli reprezentuje go pełnomocnik, również jego to dotyczy.

Brak uchwały o udzieleniu absolutorium byłym członkom zarządu i likwidatorowi

Tutaj znowu powracam do tematu absolutorium. Praktycznie nie zdarza się, aby otwarcie likwidacji nastąpiło 1 stycznia. A to oznacza, że otwarcie likwidacji następuje w trakcie roku. Powyższe oznacza, że za zakończony rok obrotowy, w którym nastapiło otwarcie likwidacji podejmujecie uchwałę o udzieleniu absolutorium członkom organów, którzy pełnili swoją funkcję w tym roku. Zatem za część roku udzielacie absolutorium byłym członkom zarządu, a za część roku likwidatorom. Z kolei za cały rok radzie nadzorczej, jeśli jest w spółce. A jeśli tutaj też były zmiany to pamiętajcie również o byłych członkach rady.

Uchwała o podziale zysku 

W trakcie likwidacji zgromadzenie wspólników nie podejmuje uchwały o podziale zysku. W przypadku jednak podjęcia takiej uchwały zysk taki będzie mógł zostać wypłacony dopiero w momencie kiedy będzie mógł nastąpić podział majątku pozostałego po likwidacji pomiędzy wspólników zgodnie z art. 286 k.s.h. Oczywiście pod warunkiem, że jakiekolwiek środki pieniężne będą w spółce, aby takiego podziału dokonać.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji

#autopromocja #produktwłasny

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Bilans otwarcia likwidacji

Adres do doręczeń likwidatora

Likwidator w spółce z o.o.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: