Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji za 2023 rok

Aneta Kulakowska29 lutego 2024Komentarze (1)

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji za 2023 rok?

W tym samym czasie co zwykle, pojawiają się te same pytania. Ja, jak co roku, postaram się przejść przez kolejne obowiązki w kilku prostych krokach. Większość spółek z o.o. ma rok obrotowy zbieżny z kalendarzowym, dlatego jeśli w Waszej spółce rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2023 r. i jesteście w trakcie likwidacji to zapraszam do lektury.

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji za 2023 rok

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji za 2023 rok

Co do terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2023 zostało już niewiele czasu. Termin upływa 31 marca 2024 r. Sprawozdanie finansowe sporządzacie w formacie xml. Co do samych szczegółów jego sporządzenia i części składowych to zakładam, że Wasza księgowa (biuro rachunkowe) wie jak to zrobić.

Zwykle interesują Was inne kwestie związane ze sprawozdaniem i o nich właśnie wspomnę. Ponieważ inaczej będzie się kształtować sytuacja spółki, która cały rok obrotowy była w trakcie likwidacji, a inaczej kiedy w trakcie roku rozpoczął się proces likwidacji.

Jeśli spółka była cały rok w likwidacji sporządza sprawozdanie tak jak dotychczas za cały rok obrotowy odpowiadający kalendarzowemu.

Z kolei spółka, która rozpoczęła likwidację w trakcie roku nie sporządza jednego sprawozdania finansowego za 2023, ale dwa sprawozdania finansowe. Np. jeśli spółka otworzyła likwidację 01.05.2023 to sporządza sprawozdanie finansowe za okres 01.01.2023-30.04.2023 (za okres przed dniem otwarcia likwidacji). Ponadto sporządza sprawozdanie finansowe za okres 01.05.2023-31.12.2023. Zakładając 3 miesięczny okres na sporządzenie sprawozdania to za okres 01.01.2023-30.04.2023 powinno ono zostać sporządzone do dnia 31.07.2023.

Pamiętajcie, że dodatkowo na dzień 01.05.2023 sporządzacie bilans otwarcia likwidacji. On już nie musi być w formacie xml.

Sprawozdanie finansowe podpisuje elektronicznie osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli zwykle Wasza księgowa. Podpisuje również likwidator (lub likwidatorzy).

Sprawozdanie z działalności likwidatora za 2023 rok

Do dnia 31 marca 2024 r. likwidator jest również zobowiązany do sporządzenia sprawozdania z działalności likwidatora. Nie mylcie tego ze sprawozdaniem zarządu z działalności spółki. Sprawozdanie sporządzacie w formie elektronicznej, np. pdf, xml, docx oraz elektronicznie podpisuje je likwidator.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 rok

Jak już macie sporządzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności likwidatora to czas na kolejny krok. Likwidator powinien zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników. Ma na to czas do dnia 30 czerwca 2024 r.

Pamiętajcie jednak, że na tym zgromadzeniu podejmujecie uchwały związane ze sprawozdaniem sporządzonym za cały 2023 rok. Ewentualnie za część roku 2023, jeśli likwidacja została otwarta w trakcie roku.

Na naszym przykładzie byłoby to za okres 01.05.2023-31.12.2023, ponieważ za okres 01.01.2023-30.04.2023 (sprzed likwidacji) powinno zostać zatwierdzone do dnia 31.10.2023.

Na zgromadzeniu wspólników wspólnicy dokonują rozpatrzenia sprawozdań. A to oznacza omówienie tego co wydarzyło w poprzednim roku i jakie to ma odzwierciedlenie w sprawozdaniu. Następnie podejmują uchwały w sprawach:

  • zatwierdzenia sprawozdania finansowego
  • zatwierdzenia sprawozdania z działalności likwidatora
  • udzielenia absolutorium członkom zarządu, rady nadzorczej (jeśli jest w spółce), likwidatorom.

Jeśli spółka była cały rok w likwidacji to absolutorium dotyczyłoby tylko likwidatorów i ewentualnie członków rady nadzorczej. Spółka, która otworzyła likwidację w trakcie roku podejmuje również uchwałę o udzieleniu absolutorium członkom zarządu za okres sprzed dnia powzięcia uchwały o likwidacji spółki, czyli zgodnie z naszm przykładem za okres 01.01.2023-30.04.2023.

W trakcie likwidacji nie dzielicie zysku spółki. Zatem nie podejmujecie uchwały w tym zakresie.

Ze zgromadzenia wspólników sporządzacie protokół, w którym umieszczacie podjęte uchwały. W sklepie na blogu znajdziecie wzory dokumentów specjalnie przygotowane dla spółki w likwidacji.

Złożenie sprawozdania do KRS

Jak już jesteście po zwyczajnym zgromadzeniu wspólników i macie protokół ze zwyczajnego zgromadzenia to czas na kolejny etap. Czeka Was złożenie dokumentów do KRS.

Dokumenty składacie elektronicznie i bezpłatnie poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych.  Dokumenty składa likwidator, ewentualnie adwokat lub radca prawny. Jeśli w spółce nie ma likwidatora z PESEL-em to pozostaje Wam zlecenie złożenia przez adwokata lub radcę prawnego. Ewentualnie złożenie poprzez system S24 co wiąże się z opłatą 140 zł.

Macie na to 15 dni od dnia odbycia zwyczajnego zgromadzenia. W przypadku zatem, gdy odbyło się ono 30 czerwca 2024 r. to do 15 lipca 2024 r. składacie dokumenty do KRS.

Jakie dokumenty złożyć do KRS?

Za 2023 rok składacie elektronicznie do KRS następujące dokumenty:

  • sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
  • sprawozdanie z działalności likwidatora w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (co do zasady wydaje się, że nie trzeba go składać, bo w KRS jest mowa o sprawozdaniu z działalności spółki, ale ja składam)
  • uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe (wystarczy skan).

W/w dokumenty składa również spółka, która rozpoczęła likwidację w trakcie roku. Składa wówczas dokumenty za część roku, np. za okres 01.05.2023-31.12.2023.

Aby złożyć dokumenty w RDF musicie mieć tam założone konto, następnie logujecie się i załączacie  dokumenty w wersji elektronicznej, podpisujecie wniosek i  wysyłacie.

Po złożeniu dokumentów w KRS nie musicie oddzielnie przesyłać dokumentów do urzędu skarbowego. Urząd ma dostęp do dokumentów złożonych poprzez RDF.

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe 🙂

*********************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania.

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

5 błędów na początku procesu likwidacji

Prawomocne wykreślenie spółki z KRS

Jak wykreślić spółkę z KRS w S24?

Jak zgłosić wykreślenie spółki z CRBR?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Aneta Kułakowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Wojtek 12 listopada, 2024 o 08:33

    Dzień dobry, dziękuję za obszerne i szczegółowe wyjaśnienia dotyczące procesu likwidacji, jednakże będę zobowiązany za potwierdzenie mojego toku rozumowania. Przykład, w któym spółka podejmuje uchwałę o likwidacji w trakcie roku. Załóżmy, że 1.05.2023 Spółka podejmuje uchwałę o likwidacji, a dla uproszczenia, że tego samego dnia zgłasza informacje do MSiG. A zatem, spółka tworzy Sprawozdanie Finansowe za okres 01.01.2023-30.04.2023 (na dzien przed uchwałą) na co ma trzy miesiące, a nastepnie w ciagu kolejnych trzech miesiecy ma czas na zatwierdzenie niniejszego. W miedzy czasie tworzony jest Bilans Otwarcia likwidacji ktory rowniez opdlega zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Wspolnikow. Na tym etapie, w kontekscie wylacznie KRS, nalezy zlozyc wyzej opisane SF wraz z uchwalami zatwierdzajacymi + uchwala o zatwierdzeniu BO do KRS za okres 0101-3004, tak?
    Nastepnie, zalozmy ze mija okres 6 miesiecy od ogloszenia, wszystkie zobowiazania za zaspokojone i mozna rozpoczynac procedure wykreslenia z KRS. W tym celu nalezy utworzyc kolejne sprawozdanie za okres od dnia otwarcia likwidacji, tj w naszym przykladzie 01.05 + 6 miesięcy, zalozmy ze bedzie to 1.11, przy zalozeniu ze uchwala o podziale majatku bedzie datowana na dzien 2.11.20XX, albowiem SF podczas likwidacji, jezeli uchwala o podziale zysku zostanie podpisana przed uplywem roku kalendarzowego, to stanowi ona wyznacznik zakonczenia likwidacji, tak? Do tego nalezy utworzyc sprawozdanie likwidacyjne, ktore jest sprawozdaniem finansowym w okresie likwidacji czy jest to zupelnie inny rodzaj sprawozdania? Takie sprawozdanie wraz z uchwala o podziale majatku oraz sprawozdaniu z czynnosci likwidatora, wraz z uchwalami zatwierdzajacymi sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z czynnosci likwidatora, skladamy do KRS wraz z wnioskiem o wykreslenie oraz uchwala w zakresie przechowywania ksiag, czy tak?
    A zatem reasumujac, w naszym przykladzie, gdzie zalozylismy ze w okresie roku mamy rozpoczecie i zakonczeniu procesu likwidacji skladamy do KRS dwa sprawozdania? Za okres od poczatku roku do dnia poprzedzajacego dzien otwarcia likwidacji oraz drugie (z dodatkowymi dokumentami) za okres od otwarcia do dnia poprzedzajacego podjecie uchwaly w zakresie podzialu majatku?
    Do tego kwestia CIT-8. CIT nalezy zlozyc za okres jedynie od poczatku roku do dnia przed otwarciem likwidacji czy rowniez za okres trwania spolki w likwidacji? Moze ona przeciez uzyskac przychody w tym okresie, ale czy po wykresleniu rowniez nalezy zlozyc do US CIT-8 za okres likwidacji?

    Mam nadzieję, że moje zawoalowane pytanie koniec końców nie jest, aż tak zawiłe.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: