Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Aneta Kulakowska30 września 2022Komentarze (0)

Czy robi sie zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji? 

Jedno z wielu pytań, które trafiło do mnie od Czytelników bloga. Zatem dzisiejszym wpisem chciałabym Wam przypomnieć, że zbliża się termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok. Część z Was ma to zapewne za sobą. Może nawet złożyliście dokumenty do KRS. Wielu z Was nie jest jednak do końca pewna czy spółka w likwidacji składa sprawozdanie finansowe do KRS. Czekacie zapewne na wskazówki.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji

We wpisie Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji przeczytacie jakie dokumenty za 2021 musicie sporządzić. Sprawozdanie finansowe zatwierdzacie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Trzeci rok z rzędu dostaliście dodatkowe 3 miesiące na odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Zatem jeśli rok bilansowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2021 r. to najpóźniej na dzień 30 września 2022 r. należy odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników. W spółce w likwidacji to likwidatorzy odpowiadają za to, aby zwyczajne zgromadzenia wspólników odbyło się w terminie. Oczywiście może się ono odbyć poprzez formalne zwołanie, jak i bez formalnego zwołania. Przeczytacie o tym we wpisie Nieformalne zgromadzenie wspólników  w spółce z o.o. w likwidacji.

Porządek obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być przynajmniej:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności likwidatora za 2021 rok
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok
 • udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2021

Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty. Na zgromadzeniu nie podejmujecie uchwały o podziale zysku. A jeśli już zdecydujecie się ją podjąć to zysk możecie wypłacić w momencie kiedy jest możliwy podział majątku pozostałego po likwidacji.

Z kolei, jesli chodzi o stratę, zwykle strata wykazana w sprawozdaniu finansowym  zostaje przeniesiona na niepodzielony wynik i rozliczona w toku postępowania likwidacyjnego.

Zwyczajne zgromadzenie podejmuje uchwałę o udzieleniu absolutorium likwidatorom. Jeśli w trakcie roku obrotowego została otwarta likwidacja to dodatkowo należy podjąć uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu. Ponadto uchwałę o absolutorium podejmuje się również wobec członków rady nadzorczej, jeśli w spółce jest rada nadzorcza. O absolutorium dla likwidatora przeczytacie we wpisie.

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników czeka Was jeszcze złożenie dokumentów do KRS. Dokonujecie tego wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie. Jeśli nie macie możliwości złożenia dokumentów poprzez RDF to możecie złożyć dokumenty poprzez S24. Niestety wówczas jesteście zobowiązani do wniesienia opłaty w wysokości 140 zł.

W terminie 15 dni od dnia zwyczajnego zgromadzeniu wspólników składacie dokumenty elektronicznie w KRS. Jeśli więc zgromadzenie odbyło ostatniego dnia, czyli 30 września 2022 r. to 15 października 2022 r. mija Wam ostatni dzień.

Za 2021 rok przesyłacie do KRS następujące dokumenty:

 • sprawozdanie finansowe za 2021 rok w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpis składa osoba sporządzająca sprawozdanie i likwidatorzy)
 • sprawozdanie z działalności likwidatora za rok 2021 w postaci elektronicznej (xml, doc, docx, pdf lub inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpisują likwidatorzy)
 • uchwała o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego – wystarczy skan np. w formacie pdf
 • uchwała o podziale zysku bądź pokryciu straty (jeśli nie podejmujecie uchwały o podziale zysku, zgodnie z tym o czym wspomniałam wcześniej, to odnotujcie to w protokole zwyczajnego zgromadzenia wspólników) – wystarczy skan np. w formacie pdf.

Nie musicie oddzielnie składać sprawozdania finansowego z uchwałą o jego zatwierdzeniu do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie wskazane wyżej dokumenty roczne do KRS.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Bilans otwarcia likwidacji

Adres do doręczeń likwidatora

Likwidator w spółce z o.o.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Od czego zacząć likwidację spółki z o.o.?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: