Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Absolutorium dla likwidatora

Aneta Kulakowska09 sierpnia 20212 komentarze

Czy udziela się absolutorium dla likwidatora?

O tym, że należy udzielić absolutorium członkom zarządu czy rady nadzorczej zwykle pamiętacie. Jak już spółka jest w trakcie likwidacji zapominacie o wielu obowiązkach. Zatem w trakcie likwidacji, jeśli w spółce funkcjonuje rada nadzorcza to udzielacie absolutorium jej członkom. Pamiętać również musicie o absolutorium dla likwidatora.

Absolutorium dla likwidatora

Absolutorium dla likwidatora

Zapewne wiecie, że przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być m.in. udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Udzielenie absolutorium dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu, likwidatorów, członków rady nadzorczej w ostatnim roku obrotowym. Dotyczy to więc również osób, które nie pełnią aktualnie tych funkcji bez względu na przyczynę wygaśnięcia mandatu (zakończenie kadencji, rezygnacja, odwołanie, śmierć). A to oznacza, że likwidator zwołując zwyczajne zgromadzenie wspólników powinien uwzględnić w porządku obrad przeprowadzenie głosowań w sprawach udzielenia absolutorium innym członkom organów, którzy w trakcie zakończonego roku obrotowego pełnili swoją funkcję.

Jeśli zwyczajne zgromadzenie wspólników dotyczy roku obrotowego, w trakcie którego została otwarta likwidacja to musicie pamiętać o absolutorium dla liwidatora za część roku, a także dla członków zarządu. Oczywiście, jeśli została powołana rada nadzorcza, to również dla członków rady nadzorczej. Zatem podjęcie uchwał o udzieleniu absolutorium dotyczy wszystkich, którzy w trakcie roku pełnili swoje funkcje, nawet jeśli trwało to kilka dni.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Adres do doręczeń likwidatora

Likwidator w spółce z o.o.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Od czego zacząć likwidację spółki z o.o.?

Elektroniczny KRS również dla spółek w likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Justyna 11 października, 2023 o 10:42

  Rozumiem, że analogicznie jak przy absolutorium dla zarządu, likwidator nie może uczestniczyć w głosowaniu nad absolutorium, jeśli jest wspólnikiem?

  Odpowiedz

  Aneta Kulakowska 11 października, 2023 o 19:28

  Pani Justyno,
  zgadza się. Likwidator podlega wyłączeniu od głosowania w takiej sytuacji.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: