Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Aneta Kulakowska06 sierpnia 2021Komentarze (0)

Czy musimy zwoływać zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji?

Nierzadko trafiają do mnie spółki, którym nie udało się zakończyć likwidacji i z powodzeniem wykreślić spółki z KRS. Dlaczego? Powody są różne. Dzisiaj napiszę o jednym z nich.

Otóż po podjęciu uchwały o likwidacji spółki i zgłoszeniu zmiany do KRS części z Was wydaje się, że jedyne co mają zrobić to zgłosić podjęcie uchwały do KRS i w sumie na tym koniec. Część z Was dokonuje jeszcze ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i po upływie 6 miesięcy sporządza sprawozdanie finansowe i składa wniosek o wykreślenie spółki. Zwyczajnie część z Was wychodzi z założenia, że podczas likwidacji większość dotychczasowych obowiązków ulega zawieszeniu, a tak nie jest. Dzisiaj skupię się na zwyczajnym zgromadzeniu podczas likwidacji.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w likwidacji

W trakcie likwidacji spółki po upływie każdego roku obrotowego spółka z o.o. sporządza roczne sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności likwidatora. Zatem co do zasady, jeśli spółka jest w trakcie likwidacji to po zakończeniu każdego roku obrotowego ma te same obowiązki, jak przed likwidacją. Oczywiście z małymi wyjątkami.

Sprawozdanie finansowe poza osobą je sporządzającą podpisuje likwidator. Likwidator sporządza i podpisuje również sprawozdanie ze swej działalności za zakończony rok obrotowy. Jeśli z kolei chodzi o samo zwyczajne zgromadzenie wspólników to zasady zwołania i odbycia są takie same jak przed likwidacją. Z tą różnicą, że zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników również należy do obowiązków likwidatorów.

Na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników podejmujecie uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności likwidatora. Nie podejmujecie jednak uchwały o podziale zysku. A jeśli już podejmiecie uchwałę to zysk możecie wypłacić w momencie kiedy jest możliwy podział majątku pozostałego po likwidacji. Ponadto zwyczajne zgromadzenie podejmuje uchwałę o udzieleniu absolutorium likwidatorom. Uchwałę o absolutorium podejmuje również wobec członków rady nadzorczej, jeśli w spółce jest rada nadzorcza.

Złożenie dokumentów rocznych do KRS

W trakcie likwidacji spółki aktualny pozostaje również obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS. Za realizację tego obowiązku odpowiedzialni są likwidatorzy. Zatem zasady dotyczące sporządzenia dokumentów rocznych, zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników, terminów, formy i sposobu złożenia dokumentów do KRS obowiązują również spółki z o.o. w likwidacji. Z tą różnicą, że w trakcie likwidacji są obowiązkiem likwidatorów i to oni podnoszą odpowiedzialność za ich sporządzenie i złożenie.

Zatem w momencie złożenia wniosku o wykreślenie spółki z KRS po zakończeniu likiwdacji, musicie mieć złożone do KRS dokumenty za zakończone lata obrotowe. W przeciwnym wypadku zanim KRS dokona wykreślenia, bedziecie zobowiązani złożyć wszystkie brakujące dokumenty.

 

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

 

Od czego zacząć likwidację spółki z o.o.?

Elektroniczny KRS również dla spółek w likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: