Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Aneta Kulakowska12 marca 2023Komentarze (0)

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Jeśli obsługuję proces likwidacji to zawsze staram się doprowadzić do złożenia wszelkich zaległych dokumentów rocznych do KRS. Chodzi mi o sprawozdania finansowe oraz sprawozdania z działalności (jeśli spółka nie korzysta z możliwości niesporządzania). A także uchwały zatwierdzające sprawozdania, o podziale zysku czy pokryciu straty oraz opinie biegłego rewidenta (jeśli złożenie jest wymagane). Podczas konsultacji w sprawie likwidacji też zwracam na to uwagę.

Jeśli tego nie zrobicie przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS to możecie zostać wezwani do złożenia zaległych dokumentów. Pół biedy, jeśli wszystko macie gotowe i wystarczy tylko przesłać. Gorzej jeśli dokumenty nigdy nie zostały sporządzone. Co też nierzadko się zdarza. Jeśli temat Was interesuje to zapraszam na krótki wpis.

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Jeśli KRS wezwie Was do złożenia zaległych dokumentów rocznych przed złożeniem wniosku o wykreślenie, ewentualnie po jego złożeniu, ale przed wykreśleniem spółki z KRS to macie możliwość złożyć zaległe dokumenty zgodnie z żądaniem KRS.

W lepszej sytuacji są spółki, które mają gotowe dokumenty, a jedynie nie złożyły ich do KRS. Wówczas dopełnieniem formalności będzie złożenie zaległych dokumentów do KRS poprzez RDF (Repozytorium Dokumentów Finansowych). Ewentuanie wybiorą wersję płatną poprzez S24.

W znacznie gorszej sytuacji są spółki, które nigdy dokumentacji nie sporządziły. Nierzadko zdarzają się sytuacje, że KRS wzywa do złożenia zaległych dokumentów za kilka lat, a spółka nie ma sporządzonych sprawozdań za te lata. Zwykle 7 dni na złożenie zaległości to za mało, aby sporządzić i złożyć zaległe dokumenty.

W znacznie gorszej sytuacji są członkowie zarządu/likwidatorzy spółki, która została z KRS wykreślona. Członkowie zarządu i likwidatorzy odpowiadają za okres, w którym pełnili swoje funkcje i byli zobowiązani do sporządzenia i złożenia wymaganych przepisami dokumentów rocznych do KRS. Zachęcam do zapoznania się z wpisem Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Wykreślenie z KRS a zaległe sprawozdania finansowe

Prawda jest taka, że po wykreśleniu spółki nie ma już możliwości dopełnienia obowiązków zgodnie z przepisami. Od momentu, kiedy dokumenty roczne składa się elektronicznie sprawa trochę się skomplikowała. Zatem musicie pamiętać o ich złożeniu do KRS przed wykreśleniem spółki z KRS. W momencie wykreślenia spółki nie jesteście w stanie złożyć dokumentów do KRS elektronicznie, nawet jeśli będziecie w ich posiadaniu. System jest tak skonstruowany, że uniemożliwi Wam wejście do systemu RDF, ponieważ numer KRS spółki nie będzie już aktywny. Z kolei jeśli złożycie dokumenty poprzez S24 jest spora możliwość, że KRS umorzy postępowanie, ponieważ dotyczy ono spółki wykreślonej z KRS.

Zatem jesteście w sytuacji, kiedy obowiązki wymagane przepisami nie zostały wykonane i nie jesteście w stanie ich wykonać po czasie. Jednak odpowiedzialność z tego tytułu nadal Was dotyczy, ponieważ nie wygasła wraz z wykreśleniem spółki z KRS.

Zachęcam zatem, aby przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS po zakończonym procesie likwidacji, sprawdzić na odpisie z KRS czy za wszystkie lata obrotowe złożyliście dokumenty roczne do KRS. Nie tylko będziecie spokojniejsi składając wniosek o wykreślenie, ale zapewne unikniecie odpowiedzialności z tego tytułu.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Jak zawiesić działalność gospodarczą spółki podczas likwidacji?

Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. w S24

5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: