Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?
Jeśli obsługuję proces likwidacji to zawsze staram się doprowadzić do złożenia wszelkich zaległych dokumentów rocznych do KRS. Chodzi mi o sprawozdania finansowe oraz sprawozdania z działalności (jeśli spółka nie korzysta z możliwości niesporządzania). A także uchwały zatwierdzające sprawozdania, o podziale zysku czy pokryciu straty oraz opinie biegłego rewidenta (jeśli złożenie jest wymagane). Podczas konsultacji w sprawie likwidacji też zwracam na to uwagę.
Jeśli tego nie zrobicie przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS to możecie zostać wezwani do złożenia zaległych dokumentów. Pół biedy, jeśli wszystko macie gotowe i wystarczy tylko przesłać. Gorzej jeśli dokumenty nigdy nie zostały sporządzone. Co też nierzadko się zdarza. Jeśli temat Was interesuje to zapraszam na krótki wpis.
Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?
Jeśli KRS wezwie Was do złożenia zaległych dokumentów rocznych przed złożeniem wniosku o wykreślenie, ewentualnie po jego złożeniu, ale przed wykreśleniem spółki z KRS to macie możliwość złożyć zaległe dokumenty zgodnie z żądaniem KRS.
W lepszej sytuacji są spółki, które mają gotowe dokumenty, a jedynie nie złożyły ich do KRS. Wówczas dopełnieniem formalności będzie złożenie zaległych dokumentów do KRS poprzez RDF (Repozytorium Dokumentów Finansowych). Ewentuanie wybiorą wersję płatną poprzez S24.
W znacznie gorszej sytuacji są spółki, które nigdy dokumentacji nie sporządziły. Nierzadko zdarzają się sytuacje, że KRS wzywa do złożenia zaległych dokumentów za kilka lat, a spółka nie ma sporządzonych sprawozdań za te lata. Zwykle 7 dni na złożenie zaległości to za mało, aby sporządzić i złożyć zaległe dokumenty.
W znacznie gorszej sytuacji są członkowie zarządu/likwidatorzy spółki, która została z KRS wykreślona. Członkowie zarządu i likwidatorzy odpowiadają za okres, w którym pełnili swoje funkcje i byli zobowiązani do sporządzenia i złożenia wymaganych przepisami dokumentów rocznych do KRS. Zachęcam do zapoznania się z wpisem Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?
Wykreślenie z KRS a zaległe sprawozdania finansowe
Prawda jest taka, że po wykreśleniu spółki nie ma już możliwości dopełnienia obowiązków zgodnie z przepisami. Od momentu, kiedy dokumenty roczne składa się elektronicznie sprawa trochę się skomplikowała. Zatem musicie pamiętać o ich złożeniu do KRS przed wykreśleniem spółki z KRS. W momencie wykreślenia spółki nie jesteście w stanie złożyć dokumentów do KRS elektronicznie, nawet jeśli będziecie w ich posiadaniu. System jest tak skonstruowany, że uniemożliwi Wam wejście do systemu RDF, ponieważ numer KRS spółki nie będzie już aktywny. Z kolei jeśli złożycie dokumenty poprzez S24 jest spora możliwość, że KRS umorzy postępowanie, ponieważ dotyczy ono spółki wykreślonej z KRS.
Zatem jesteście w sytuacji, kiedy obowiązki wymagane przepisami nie zostały wykonane i nie jesteście w stanie ich wykonać po czasie. Jednak odpowiedzialność z tego tytułu nadal Was dotyczy, ponieważ nie wygasła wraz z wykreśleniem spółki z KRS.
Zachęcam zatem, aby przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS po zakończonym procesie likwidacji, sprawdzić na odpisie z KRS czy za wszystkie lata obrotowe złożyliście dokumenty roczne do KRS. Nie tylko będziecie spokojniejsi składając wniosek o wykreślenie, ale zapewne unikniecie odpowiedzialności z tego tytułu.
**********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
#autopromocja #produktwłasny
Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:
Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?
Jak zawiesić działalność gospodarczą spółki podczas likwidacji?
Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. w S24
5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji
Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Czy jak rok obrotowy Spółki powinien skończyć się z dniem 31.12.2023r. i w ciągu tego roku Spółka zakończyła proces likwidacji z dniem 31.07.2023 r., a wykreślona została z KRS w 2024r., to czy powinno złożyć się sprawozdanie finansowe za 2023r., skoro te ostatnie SF z 31.07.2023r. zostało dołączone do wniosku o wykreślenie Spółki z KRS?