Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

5 błędów na początku procesu likwidacji

Aneta Kulakowska31 stycznia 20242 komentarze

Dzisiaj zapraszam na krótki, ale konkretny wpis. A zatem jakie 5 błędów na początku procesu likwidacji spotykam najczęściej. A zatem dzisiaj błędy w likwidacji na samym starcie.

5 błędów na początku procesu likwidacji

5 błędów na początku procesu likwidacji

Poniżej lista błędów, z którymi spotykam się najczęściej w swojej praktyce. Zaczynam od błędów na starcie, bo one często determinują cały proces likwidacji i mogą wpłynąć na jego wydłużenie.

  1. Błędny wniosek o otwarcie likwidacji w S24
  2. Złożenie wniosku do KRS o wpis otwarcia KRS po terminie
  3. Brak aktualizacji w CRBR i US
  4. Niezłożenie wniosku o publikację ogłoszenia w MSiG
  5. Niesporządzenie sprawozdania finansowego i bilansu otwarcia.

Błędny wniosek o otwarcie likwidacji w S24

Wbrew pozorom S24 przysparza Wam najwięcej kłopotów i tutaj zwrotów wniosku o wpis otwarcia likwidacji jest najwięcej. Głównie jeśli chodzi o organ podejmujący uchwałę, reprezentację oraz numer wpisu w rejestrze dotyczący zarządu.

We wniosku o wpis zmian w zakładce INFORMACJA NA TEMAT OTWARCIA LIKWIDACJI musicie wypełnić m.in.:

Organ podejmujący uchwałę/decyzję – wpisujecie „zgromadzenie wspólników”.

Pamiętajcie. To ważne, ponieważ tutaj automatycznie system wstawia „zarząd spółki”, a to nie jest dobry zapis. Zatem pamiętajcie, aby to poprawić.

Sposób reprezentacji podmiotu przez likwidatorów – wpisujecie „jednoosobowa reprezentacja przez likwidatorów” lub „jednoosobowa reprezentacja przez likwidatora” (jeśli jest tylko jeden likwidator), a jeśli likwidatorów jest więcej, to koniecznie sprawdź w umowie jaka była reprezentacja przez zarząd.

To ważne. W tym punkcie często są pomyłki. Jeśli zatem likwidatorami są z automatu członkowie to przepisujecie dotychczasowy sposób reprezentacji zarządu, ale dostosowujecie go do likwidatorów. Jeśli jest jeden likwidator, który nie był członkiem zarządu to zwykle wpisujecie „reprezentacja samodzielna przez likwidatora” lub „reprezentacja jednoosobowa przez likwidatora”.

Nazwa/forma podmiotu po otwarciu likwidacji – wpisujecie dotychczasową firmę spółki i dodajecie „w likwidacji” (np. dla spółki ABC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpisujecie ABC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji)

Czy wykreślić z rejestru informację o zarządzie….. – klikacie TAK

Tutaj też często pojawiają się wątpliwości. W przypadku otwarcia likwidacji zarząd przestaje istnieć, więc należy kliknąć TAK.

Numer wpisu w rejestrze dotyczący ustanowienia zarządu – wpisujecie 1; zwykle to będzie numer 1 – data rejestracji spółki, ale sprawdźcie na pełnym odpisie z KRS czy na pewno tak jest; wpisujecie tutaj numer pierwszego wpisu zarządu spółki)

Data dokonania wpisu dotycząca ustanowienia zarządu – zwykle jest to data rejestracji spółki w KRS (upewnijcie się jednak na odpisie z KRS w jakim dniu zarząd został wpisany do KRS)

Możecie zajrzeć do wpisu Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. w S24.

Złożenie wniosku do KRS o wpis otwarcia KRS po terminie

Pamiętajcie, że likwidator w terminie 7 dni od podjęcia uchwały o likwidacji przesyła do KRS wniosek o wpis likwidacji. Wniosek o wpis likwidacji możecie wysłać wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

Jeśli spółka została zarejestrowana poprzez S24 to cały proces od podjęcia uchwały wspólników do sporządzenia wniosku, opłacenia go i wysłania do KRS możecie dokonać w S24. Tutaj też obowiązuje 7 dni na złożenie wniosku.

Jeśli złożycie po upływie 7 dni to KRS zwróci wniosek o wpis likwidacji.

Polecam wpis Od czego zacząć likwidację spółki z o.o.?

Brak aktualizacji w CRBR i US

Pamiętajcie również, aby w terminie 7 dni od dnia postawienia spółki w stan likwidacji (podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki) złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne NIP-8 i VAT-R (jeśli spółka jest vatowcem).

Pamiętajcie też o zgłoszeniu zmian w CRBR.  W związku z otwarciem likwidacji dochodzi do zmiany firmy (nazwy) nazwy spółki. Tutaj macie 14 dni nie licząc sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.

Więcej przeczytacie we wpisie Czy spółkę z o.o. w likwidacji należy zgłosić do CRBR?

Niezłożenie wniosku o publikację ogłoszenia w MSiG

Kolejny błąd to brak publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Po otwarciu likwidacji musicie złożyć wniosek o ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W ogłoszeniu zamieszczacie informację o otwarciu likwidacji oraz wzywacie wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Jeśli umowa spółki wskazuje dodatkowe miejsce publikacji ogłoszeń to również tam zamieszczacie takie ogłoszenie.

To bardzo ważne. Bez tego nie dokonacie podziału majątku spółki po likwidacji, nie zakończycie likwidacji, a wniosek o wykreślenie spółki z KRS zostanie zwrócony. Podział majątku może nastąpić dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia opublikowania w MSiG ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli do zgłaszania ich wierzytelności.

O ogłoszeniu przeczytacie Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Niesporządzenie sprawozdania finansowego i bilansu otwarcia

Pamiętajcie, że na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji (podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki) zamykacie księgi rachunkowe spółki. Macie 3 miesiące na wykonanie tego obowiązku. Zamknięcie ksiąg rachunkowych oznacza konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień zamknięcia tych ksiąg, czyli na dzień poprzedzający podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki.

Następnie w ciągu 15 dni od dnia otwarcia likwidacji (podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki) otwieracie księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia likwidacji. Oznacza to również konieczność sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji.

Pamiętajcie, że zarówno bilans otwarcia likwidacji, jak i w/w sprawozdanie finansowe wymaga zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników.

Więcej informacji znajdziecie we wpisie Bilans otwarcia likwidacji oraz Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

Checklista wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Prawomocne wykreślenie spółki z KRS

Jak wykreślić spółkę z KRS w S24?

Jak zgłosić wykreślenie spółki z CRBR?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Sylwester 24 czerwca, 2024 o 10:12

    Pani Mecenas, złożyliśmy wniosek do s24, okazało się że z błędami. Sąd wezwał do uzupełnienia braków w ciągu 7 dni pod rygorem zwrotu wniosku.
    Moje pytanie – czy czekać na zwrot wniosku, czy od razu składać nowy poprawnie sporządzony?

    Odpowiedz

    Aneta Kulakowska 26 czerwca, 2024 o 20:44

    Panie Sylwestrze,
    jeśli KRS wezwał do uzupełnienia braków to należy je uzupełnić.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: