Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?

Aneta Kulakowska14 października 2021Komentarze (0)

Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?

To pytanie, która pojawia się zawsze w kontekście likwidacji, zaraz po pytaniu o koszty. Ale o kosztach innym razem. Jeśli już zapada decyzja o likwidacji spółki to chcecie, aby odbyła się szybko, sprawnie i tanio. Zaraz Wam opowiem jak jest w prakyce.

Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?

Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?

W spółkach, w których jest sporo niezakończonych spraw, trwają postępownaia sądowe czy spółka jest w trakcie realizacji długoterminowych zleceń to zwykle czas likwidacji znacznie się wydłuża. Aby zwyczajnie nie narazić się na odpowiedzialność pewne sprawy należy doprowadzić do końca, co jak zapewne wiecie nie przyspiesza zakończenia likwidacji.

Jeśli jednak spółka nie ma spraw w toku to podporządkowana jest przepisom k.s.h. w tym zakresie. Decydującym w tej kwestii będzie termin publikacji ogłoszenia o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zwracam uwagę, że nie jest to ogłoszenie w MSiG po wpisie likwidacji w KRS, ponieważ dotyczy to wyłącznie wpisu zmian. Jest to ogłoszenie, w którym  wzywacie wierzycieli Spółki, aby zgłosili swe wierzytelności w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia. Nie ma przy tym znaczenia, że spółka nie ma długów i wierzycieli. Takie ogłoszenie musicie opublikować. O tym, jak to zrobić przygotuję oddzielny wpis.

Zgodnie z art. 279 k.s.h.:

Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.

Zakończenie likwidacji spółki z o.o.

Powyższe nie oznacza jednak, że po upływie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia możecie zakończyć likwidację spółki. Zgodnie bowiem z art. 286 §1 k.s.h.:

Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

W praktyce oznacza to, że dopiero po upływie sześciu miesięcy od dnia tego ogłoszenia możecie na spokojnie wykonywać czynności związane z zakończeniem likwidacji i wykreśleniem spółki z KRS.

Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie, likwidacja spółki z o.o. trwa co najmniej 6 miesięcy od dnia opublikowania w MSiG ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Na czas trwania ma wpływ sytuacja spółki, ilość spraw do zamknięcia czy majątek do spieniężenia. Nie bez znaczenia jest też czas oczekiwania na wykreślenie spółki z KRS. Zatem musicie przygotować się, że likwidacja potrwa przynajmniej 8 miesięcy.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

Checklista wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Czy likwidator musi zgłaszać zmiany do KRS?

Nieformalne zgromadzenie wspólników w spółce z o.o. w likwidacji

Czy likwidator może być pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników?

Jaka jest reprezentacja spółki z o.o. w umowie z likwidatorem? 

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: