W poprzednim wpisie trzecim krokiem procesu likwidacji spółki z o.o. było ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przeczytacie w nim, że w ogłoszeniu zamieszczacie informację o otwarciu likwidacji oraz wzywacie wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności. Dzisiaj kilka dodatkowych informacji, które pomogą Wam dokonać skutecznej publikacji.
Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Zgodnie z art. 279 k.s.h.:
Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.
Powyższe oznacza, że po podjęciu uchwały o likwidacji i powołaniu likwidatora, likwidator składa wniosek o publikację ogłoszenia o otwarciu likwidacji spółki. K.s.h. nie określa terminu na dokonanie takiego ogłoszenia. Zatem należałoby go dokonać w niedługim czasie po podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki.
W ogłoszeniu tym likwidator wzywa jednocześnie wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Takie ogłoszenie publikuje w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nawet wtedy, gdy spółka nie ma żadnych długów do spłaty. Jeśli umowa spółki określa inne miejsce publikacji to dokonuje publikacji również tam.
Opłata za ogłoszenie w MSiG
Aby dokonać publikacji ogłoszenia do redakcji Monitora składacie Wniosek o publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym o Gospodarczym na formularzu MSIG-M1. Formularz znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku załączacie treść ogłoszenia oraz potwierdzenie opłaty za ogłoszenie. Zatem sami musicie wyliczyć jaki będzie koszt ogłoszenia. Informację o tym jak dokonać wyliczenia opłaty znajdziecie w treści formularza wniosku MSIG-M1. Poniżej wklejam instrukcję.
Opłatę za inne ogłoszenia i obwieszczenia ustala się za liczbę znaków, którymi są litery, cyfry, znaki przestankowe i odstępy między wyrazami licząc po 0,70 złotych za jeden znak, nie mniej niż 60 złotych za ogłoszenie. W razie żądania użycia w ogłoszeniu lub w obwieszczeniu szczególnej czcionki oraz dokonania podkreśleń i wytłuszczeń, opłatę zwiększa się o 30%.
Do tak obliczonej opłaty doliczacie jeszcze koszt elektronicznej wersji Monitora z ogłoszeniem lub płyty CD z ogłoszeniem 14,76 zł. Na wniosku jest też podane konto bankowe do dokonania opłaty.
Sposób złożenia wniosku o publikację ogłoszenia
Wniosek MSiG-M1 wraz z dowodem opłaty oraz treścią ogłoszenia możecie złożyć w Punkcie Przyjmowania Ogłoszeń w sądzie rejonowym. Wykaz punktów przyjmowania ogłoszeń znajdziecie się na stronie internetowej ww.gov.pl.
Pamiętajcie o tym, żeby wziąć ze sobą treść ogłoszenia np. na pendrive, co ułtawi sprawdzenie czy wniesiona przez Was opłata za ogłoszenie została prawidłowo naliczona.
Wniosek o publikację ogłoszenia możecie też złożyć mailowo na adres monitor@ms.gov.pl. Wówczas formularz wniosku MSIG-M1, treść ogłoszenia i opłatę przesyłacie mailowo. Zatem najlepiej będzie jeśli wniosek podpiszecie elektronicznie, np. profilem zaufanym.
Wnioski o publikację możecie też składać poprzez Portal Dostępowo-Informacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości chociaż ja osobiście z tego portalu nie korzystam.
Wzór ogłoszenia w MSiG
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór ogłoszenia.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki …………….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w ………. (KRS ………..) uchwałą z dnia …………… r. postanowiło rozwiązać Spółke poprzez likwidację. W związku z powyższym wzywa się wierzycieli Spółki, aby zgłosili swe wierzytelności w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia na adres Spółki.
Likwidator ………………………
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
**********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. w likwidacji to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:
Likwidacja spółki z o.o. w 10 krokach
Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały
Ile trwa kadencja likwidatora?
Koszty likwidacji spółki z o.o.
Zmiana firmy spółki z o.o. wraz z otwarciem likwidacji
Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy składając wniosek przez PRS o otwarcie likwidacji i wniesieniu opłaty 350 zł od złożenia wniosku, oddzielnie należy umieścić ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?
Panie Rafale,
tak, ponieważ to drugie ogłoszenie dotyczy wezwania wierzycieli, a nie tylko publikacji o wpisie otwarcia likwidacji.
Dzień Dobry,
Czy wypełniając wniosek MSiG-M1 w celu wezwania wierzycieli to likwidator jest wnioskodawcą czy spółka w likwidacji?
Pani Ewelino,
likwidator reprezentuje spółkę w likwidacji.
Pani Ewelino,
spółka jest wnioskodawcą, a likwidator ją reprezentuje.
Na jaki adres należy dokonać zgłoszenia wierzytelności jeśli w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji takowy nie został podany?
Panie Michale,
na adres spółki z KRS.
Dzień dobry.
czy należy umieśczyć ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (przy likwidacli spółki komandyowej)?