Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Aneta Kulakowska13 marca 20228 komentarzy

W poprzednim wpisie trzecim krokiem procesu likwidacji spółki z o.o. było ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przeczytacie w nim, że w ogłoszeniu zamieszczacie informację o otwarciu likwidacji oraz wzywacie wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności. Dzisiaj kilka dodatkowych informacji, które pomogą Wam dokonać skutecznej publikacji.

Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Zgodnie z art.  279 k.s.h.:

Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.

Powyższe oznacza, że po podjęciu uchwały o likwidacji i powołaniu likwidatora, likwidator składa wniosek o publikację ogłoszenia o otwarciu likwidacji spółki. K.s.h. nie określa terminu na dokonanie takiego ogłoszenia. Zatem należałoby go dokonać w niedługim czasie po podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki.

W ogłoszeniu tym likwidator wzywa jednocześnie wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Takie ogłoszenie publikuje w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nawet wtedy, gdy spółka nie ma żadnych długów do spłaty. Jeśli umowa spółki określa inne miejsce publikacji to dokonuje publikacji również tam.

Opłata za ogłoszenie w MSiG

Aby dokonać publikacji ogłoszenia do redakcji Monitora składacie Wniosek o publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym o Gospodarczym na formularzu MSIG-M1. Formularz znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku załączacie treść ogłoszenia oraz potwierdzenie opłaty za ogłoszenie. Zatem sami musicie wyliczyć jaki będzie koszt ogłoszenia. Informację o tym jak dokonać wyliczenia opłaty znajdziecie w treści formularza wniosku MSIG-M1. Poniżej wklejam instrukcję.

Opłatę za inne ogłoszenia i obwieszczenia ustala się za liczbę znaków, którymi są litery, cyfry, znaki przestankowe i odstępy między wyrazami licząc po 0,70 złotych za jeden znak, nie mniej niż 60 złotych za ogłoszenie. W razie żądania użycia w ogłoszeniu lub w obwieszczeniu szczególnej czcionki oraz dokonania podkreśleń i wytłuszczeń, opłatę zwiększa się o 30%.

Do tak obliczonej opłaty doliczacie jeszcze koszt elektronicznej wersji Monitora z ogłoszeniem lub płyty CD z ogłoszeniem 14,76 zł. Na wniosku jest też podane konto bankowe do dokonania opłaty.

Sposób złożenia wniosku o publikację ogłoszenia

Wniosek MSiG-M1 wraz z dowodem opłaty oraz treścią ogłoszenia możecie złożyć w Punkcie Przyjmowania Ogłoszeń w sądzie rejonowym. Wykaz punktów przyjmowania ogłoszeń znajdziecie się na stronie internetowej ww.gov.pl.

Pamiętajcie o tym, żeby wziąć ze sobą treść ogłoszenia np. na pendrive, co ułtawi sprawdzenie czy wniesiona przez Was opłata za ogłoszenie została prawidłowo naliczona.

Wniosek o publikację ogłoszenia możecie też złożyć mailowo na adres monitor@ms.gov.pl. Wówczas formularz wniosku MSIG-M1, treść ogłoszenia i opłatę przesyłacie mailowo. Zatem najlepiej będzie jeśli wniosek podpiszecie elektronicznie, np. profilem zaufanym.

Wnioski o publikację możecie też składać poprzez Portal Dostępowo-Informacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości chociaż ja osobiście z tego portalu nie korzystam.

Wzór ogłoszenia w MSiG

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór ogłoszenia.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki …………….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w ………. (KRS ………..) uchwałą z dnia …………… r. postanowiło rozwiązać Spółke poprzez likwidację. W związku z powyższym wzywa się wierzycieli Spółki, aby zgłosili swe wierzytelności w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia na adres Spółki.

Likwidator ………………………

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. w likwidacji to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Likwidacja spółki z o.o. w 10 krokach

Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały

Ile trwa kadencja likwidatora?

Koszty likwidacji spółki z o.o.

Zmiana firmy spółki z o.o. wraz z otwarciem likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 15 września, 2022 o 13:28

  Czy składając wniosek przez PRS o otwarcie likwidacji i wniesieniu opłaty 350 zł od złożenia wniosku, oddzielnie należy umieścić ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

  Odpowiedz

  Aneta Kulakowska 16 września, 2022 o 06:40

  Panie Rafale,
  tak, ponieważ to drugie ogłoszenie dotyczy wezwania wierzycieli, a nie tylko publikacji o wpisie otwarcia likwidacji.

  Odpowiedz

  Ewelina 10 listopada, 2022 o 18:31

  Dzień Dobry,
  Czy wypełniając wniosek MSiG-M1 w celu wezwania wierzycieli to likwidator jest wnioskodawcą czy spółka w likwidacji?

  Odpowiedz

  Aneta Kulakowska 15 listopada, 2022 o 17:57

  Pani Ewelino,
  likwidator reprezentuje spółkę w likwidacji.

  Odpowiedz

  Aneta Kulakowska 20 grudnia, 2022 o 18:40

  Pani Ewelino,
  spółka jest wnioskodawcą, a likwidator ją reprezentuje.

  Odpowiedz

  Michał 20 grudnia, 2022 o 15:09

  Na jaki adres należy dokonać zgłoszenia wierzytelności jeśli w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji takowy nie został podany?

  Odpowiedz

  Aneta Kulakowska 20 grudnia, 2022 o 18:39

  Panie Michale,
  na adres spółki z KRS.

  Odpowiedz

  Stanislaw 4 sierpnia, 2023 o 09:24

  Dzień dobry.
  czy należy umieśczyć ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (przy likwidacli spółki komandyowej)?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: