Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Aneta Kulakowska05 marca 2023Komentarze (1)

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Jak dzieli się majątek spółki w likiwdacji?

W jakim terminie można dokonać podziału najątku spółki z o.o. w likwidacji?

Takich pytań, jak i podobnych o podział majątku spółki w likwidacji dostaję od Was sporo. Chodzi o majątek spółki z o.o., który można podzielić pomiędzy wspólników po przeprowadzeniu likwidacji, a przed jej formalnym zakończeniem. Zainteresowanych zapraszam.

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Zgodnie z art. 286 §1 k.s.h. majątek spółki z o.o. w likwidacji możecie podzielić pomiędzy wspólników dopiero po upływie sześciu miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dotyczy to ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od daty ogłoszenia. Przeczytacie o tym we wpisie Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zwracam jednak uwagę, że poza Monitorem w umowie spółki może pojawić się też inne pismo do ogłoszeń. Wówczas te sześć miesięcy liczycie od dnia późniejszej publikacji. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku spółek bez długów czas oczekiwania wydaje się zbyt długi. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że jakaś część likwidujących się spółek musi ustalić listę wierzycieli, spłacić długi i uporządkować swoje sprawy w tym zakresie.

Wierzyciele, którzy przypomną o sobie na skutek ogłoszenia powinni zostać spłaceni. Szczególnie jeśli chodzi o wymagalne wierzytelności bezsporne. Ewentualnie zabezpieczeni szczególnie jeśli chodzi o wierzytelności niewymagalne lub sporne.

Zachowanie tego terminu jest bardzo ważne. Dlatego też nie ma możliwości, aby spółkę z o.o. zlikwidować w terminie krótszym niż sześć miesięcy od dnia podjęcia uchwały o likwidacji. Nawet jeśli spółka nie ma żadnych długów.

Jak można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Jak wspomniałam wyżej, podziału majątku pomiędzy wspólników możecie dokonać po spełnieniu dwóch warunków, tj. po spłacie lub zabezpieczeniu wierzycieli oraz po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Następnie po spełnieniu w/w warunków proponuję siegnąć do umowy spółki i sprawdzić czy macie jakieś szczególne zapisy dotyczące podziału majątku po przeprowadzeniu likwidacji. Jeśli nie ma postanowień w tym zakresie to majątek spółki pozostały po likwidacji dzielicie pomiędzy wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.

Co do zasady  podział majątku pomiędzy wspólników zwykle następuje w formie pieniężnej z pozostałego po likwidacji majątku spółki. Nie ma jednak przeciwskazań do wypłaty w innej formie, szczególnie jeśli jest zgoda wspólników co do sposoby podziału.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Jak zawiesić działalność gospodarczą spółki podczas likwidacji?

Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. w S24

5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Xweqr 3 października, 2023 o 10:55

  Czyli, nie ma możliwości, żeby wspólnicy wcześniej wypłacili swoje udziały, np. po 3 miesiącach od ogłoszenia, skoro nikt z wierzycieli się nie zgłosił i nie ma długów?
  I co z opodatkowaniem, jeśli to są udziały, które zostały wniesione i w tej samej wysokości wypłacane jako masa likwidacyjna, to rozumiem, że podatku nie ma?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: