Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?
Jak dzieli się majątek spółki w likiwdacji?
W jakim terminie można dokonać podziału najątku spółki z o.o. w likwidacji?
Takich pytań, jak i podobnych o podział majątku spółki w likwidacji dostaję od Was sporo. Chodzi o majątek spółki z o.o., który można podzielić pomiędzy wspólników po przeprowadzeniu likwidacji, a przed jej formalnym zakończeniem. Zainteresowanych zapraszam.
Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?
Zgodnie z art. 286 §1 k.s.h. majątek spółki z o.o. w likwidacji możecie podzielić pomiędzy wspólników dopiero po upływie sześciu miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dotyczy to ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od daty ogłoszenia. Przeczytacie o tym we wpisie Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Zwracam jednak uwagę, że poza Monitorem w umowie spółki może pojawić się też inne pismo do ogłoszeń. Wówczas te sześć miesięcy liczycie od dnia późniejszej publikacji. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku spółek bez długów czas oczekiwania wydaje się zbyt długi. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że jakaś część likwidujących się spółek musi ustalić listę wierzycieli, spłacić długi i uporządkować swoje sprawy w tym zakresie.
Wierzyciele, którzy przypomną o sobie na skutek ogłoszenia powinni zostać spłaceni. Szczególnie jeśli chodzi o wymagalne wierzytelności bezsporne. Ewentualnie zabezpieczeni szczególnie jeśli chodzi o wierzytelności niewymagalne lub sporne.
Zachowanie tego terminu jest bardzo ważne. Dlatego też nie ma możliwości, aby spółkę z o.o. zlikwidować w terminie krótszym niż sześć miesięcy od dnia podjęcia uchwały o likwidacji. Nawet jeśli spółka nie ma żadnych długów.
Jak można podzielić majątek spółki w likwidacji?
Jak wspomniałam wyżej, podziału majątku pomiędzy wspólników możecie dokonać po spełnieniu dwóch warunków, tj. po spłacie lub zabezpieczeniu wierzycieli oraz po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.
Następnie po spełnieniu w/w warunków proponuję siegnąć do umowy spółki i sprawdzić czy macie jakieś szczególne zapisy dotyczące podziału majątku po przeprowadzeniu likwidacji. Jeśli nie ma postanowień w tym zakresie to majątek spółki pozostały po likwidacji dzielicie pomiędzy wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.
Co do zasady podział majątku pomiędzy wspólników zwykle następuje w formie pieniężnej z pozostałego po likwidacji majątku spółki. Nie ma jednak przeciwskazań do wypłaty w innej formie, szczególnie jeśli jest zgoda wspólników co do sposoby podziału.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
**********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
#autopromocja #produktwłasny
Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:
Jak zawiesić działalność gospodarczą spółki podczas likwidacji?
Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. w S24
5 błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o. w likwidacji
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok w spółce z o.o. w likwidacji
Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Czyli, nie ma możliwości, żeby wspólnicy wcześniej wypłacili swoje udziały, np. po 3 miesiącach od ogłoszenia, skoro nikt z wierzycieli się nie zgłosił i nie ma długów?
I co z opodatkowaniem, jeśli to są udziały, które zostały wniesione i w tej samej wysokości wypłacane jako masa likwidacyjna, to rozumiem, że podatku nie ma?