Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Prawomocne wykreślenie spółki z KRS

Aneta Kulakowska22 grudnia 2023Komentarze (0)

W tym roku w ramach newslettera przygotowałam kalendarz świąteczny. Dzisiaj do subskrybentów wyszedł on po raz 22 w tym miesiącu. W newsletterze odpowiadam na pytania Czytelników, a także przypominam o wpisach blogowych. W jednym ze świątecznych newsletterów odpowiedziałam na pytania dotyczące wykreślenia spółki z o.o. z KRS po zakończonej likwidacji. Temat jest dla wielu z Was na tyle interesujący, że postanowiłam wykorzystać go na wpis blogowy. Zapraszam.

Prawomocne wykreślenie spółki z KRS

Prawomocne wykreślenie spółki z KRS

Pytanie pochodzi od Pana Tomasza. Poniżej skrócona wersja pytania:
„Bardzo proszę o poruszenie tematu wykreślenia spółki z KRS w kontekście prawomocności wpisu. Nigdzie nie udało mi się znaleźć jakie terminy obowiązują w tym temacie i w jaki sposób można się upewnić, że spółka została ostatecznie wykreślona.
„Pierwsza” decyzja o wykreśleniu jest opatrzona wzmianką o nieprawomocności wpisu. Jednak już w tym momencie spółka znika z rejestru i nie można śledzić faktu uprawomocnienia się postanowienia. Proszę wspomnieć, kto ma prawo zakwestionować wykreślenie w czasie jego nieprawomocności.”

Otóż, po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego i spełnieniu wszystkich warunków do jego zakończenia ostatnim etapem jest złożenie do KRS wniosku o wykreślenie spółki z o.o. z KRS. Jeśli wniosek i załączniki zostaną prawidłowo sporządzone możecie liczyć, że KRS wyda postanowienie o wykreśleniu spółki z KRS.

Postanowienie o wykreśleniu jest nieprawomocne. Na zaskarżenie postanowienia jest tydzień. Termin liczony jest od daty doręczenia wnioskodawcy/uczestnikowi. Biorąc pod uwagę, że wszystko odbywa się elektronicznie często data Postanowienia pokrywa się z datą doręczenia.

KRS zwykle daje sobie spory zapas czasowy na wpis uprawomocnienia. Czasem KRS wpisuje uprawomocnienie po miesiącu, czasem po kilku miesiącach. Jednak termin uprawomocnienia w tym przypadku to data wydania (lub odpowiednio doręczenia) postanowienia o wykreśleniu + 7 dni. Prawomocność następuje w dniu kolejnym po upływie 7 dni.

Kiedy następuje uprawomocnienie wykreślenia?

Przedstawię na przykładzie.

Zatem jeśli KRS wydał (doręczył) postanowienie o wykreśleniu w dniu 14.04.202, w dniu 21.04.2022 upłynęło 7 dni, to datą uprawomocnienia będzie 22.04.2022 (oczywiście chodzi o przypadek kiedy postanowienie nie zostało zaskarżone).

Jeśli więc chcesz sprawdzić swoją spółkę to wchodzisz na stronę wyszukiwarki KRS, a następnie wpisujesz np. numer KRS spółki. Klikasz szukaj.

Następnie klikasz wyświetl i widzisz  dane podmiotu.

Znajdziesz tam zarówno datę wykreślenia z rejestru przedsiębiorców, jak i datę uprawomocnienia wykreślenia z KRS. Znajdziesz tam informacje nawet o spółce wykreślonej z KRS. Nie pobierzesz odpisu aktualnego z KRS, ale możesz pobrać odpis pełny z KRS.

Na odpisie pojawi się data postanowienia o wykreśleniu, jak i data jego uprawomocnienia.
Jeśli KRS mimo upływu terminu nie wpisał uprawomocnienia to proponuję telefon do KRS, ewentualnie wysłanie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS pisma w tej sprawie.

Zaskarżenie postanowienia o wykreśleniu z KRS

Co do zasady postanowienia KRS o wpisie są skuteczne i wykonalne z chwilą ich wydania. Nie dotyczy to jednak postanowienia o wykreśleniu z KRS. Postanowienie wydane na skutek złożonego wniosku o wykreślenie jest nieprawomocne. Zatem skutek postanowienia następuje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o wykreśleniu.

Postanowienie, które nie zostało w terminie zaskarżone, staje się prawomocne z dniem następnym, przypadającym bezpośrednio po ostatnim dniu terminu zaskarżenia orzeczenia.
Postanowienie o wykreśleniu wydaje referendarz sądowy. Na postanowienie możesz złożyć skargę do tego samego sądu KRS, z którego pochodzi postanowienie. Masz na to tydzień od dnia doręczenia.

Wniesienie skargi powoduje, że postanowienie traci moc.

Postanowienie może zaskarżyć wnioskodawca lub uczestnik postępowania o wykreślenie. Jeśli to nie spółka składa wniosek o wykreślenie z KRS to spółka wówczas jest uczestnikiem postępowania. Choć można brać pod uwagę jako dopuszczalne przypadki złożenia skargi przez podmiot, mający interes prawny lub którego prawa postanowieniem zostały naruszone (spotkacie różne stanowiska w tym temacie).

Upływ terminu do zaskarżenia postanowienia warunkuje jego prawomocność.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o wykreśleniu spółki z rejestru, KRS wpisuje datę uprawomocnienia z urzędu. Wpis ten nie podlega ogłoszeniu.

Powyższe oznacza to, że spółka utraci swój byt prawny dopiero z chwilą uprawomocnienia się postanowienia KRS o wykreśleniu.

Prawomocne wykreślenie spółki z KRS

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

Checklista wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Jak wykreślić spółkę z KRS w S24?

Jak zgłosić wykreślenie spółki z CRBR?

Czy mogę przeprowadzić likwidację samodzielnie?

Jak cofnąć likwidację spółki z o.o.?

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: