Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały

Aneta Kulakowska21 grudnia 2021Komentarze (0)

Czy można ustalić wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały?

Podobnie jak w przypadku członka zarządu, wynagrodzenie likwidatora możecie ustalić uchwałą zgromadzenia wspólników. Zatem dzisiaj krótko o wynagrodzeniu likwidatora oraz o zmianach od nowego roku.

Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały

Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały

Likwidator może mieć wypłacane wynagrodzenie zarówno w ramach aktu powołania, jak i  poprzez zawarcie umowy ze spółką. Przepisy k.s.h. tak naprawdę nie zobowiązują spółek do zawarcia jakiejkolwiek umowy, ani nie określają jaki stosunek prawny ma wiązać likwidatora ze spółką. Co do samej wysokości wynagrodzenia zresztą jest podobnie. Obowiązujące przepisy nie ustalają w kwestii wynagrodzenia likwidatora jakichkolwiek szczegółowych wskazań. Jednak ustalając wynagrodzenie bierzcie pod uwagę nakład pracy, jak również stopień ich skomplikowania. Likwidacja rządzi się swoimi prawami i zdarza się, że wymaga wiele pracy i zaangażowania w zamknięcie wszystkich spraw.

Powołanie likwidatora nie powoduje automatycznie zawarcia umowy czy powstania stosunku pracy. Zatem, jeśli chcecie likwidatorowi wypłacić wynagrodzenie musicie je ustalić uchwałą, ewentualnie umową. Wynagrodzenie zwykle ustala odrębna uchwała zgromadzenia wspólników, chyba że umowa spółki reguluje to w inny sposób. Zatem zajrzyjcie do umowy spółki w sprawie zapisów w tym zakresie.

W uchwale zatem możecie określić wysokość wynagrodzenia lub ustalić warunki jego obliczenia, a także przyznać inne świadczenia dodatkowe związane z pełnioną funkcją. Wynagrodzenie wypłacane likwidatorowi na podstawie uchwały nie wymaga zawierania żadnej dodatkowej umowy ze spółką. Wynagrodzenie  określone uchwałą może być zarówno stałym wynagrodzeniem miesięcznym, a także okresowym. Wspólnicy mają dowolność w jego określeniu. Oczywiście poza przypadkami, kiedy umowa spółki reguluje sposób ustalenia tego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Polski ład od 1 stycznia 2022 r. wprowadza sporo zmian. Nie ominęły one również wynagrodzenia likwidatora ustalonego uchwałą. Do końca 2021 r. od wynagrodzenia brutto potracało się wyłącznie podatek dochodowy. Co oznaczało obciążenie podatkiem PIT według skali, czyli 17 albo 32 proc. Z kolei od 1 stycznia 2022 r. dochodzi konieczność opłacania składki zdrowotnej, co oznacza faktyczny wzrost opodatkowania o 9%.

Składka zdrowotna od wynagrodzenia likwidatora

Obecnie pełnienie funkcji likwidatora nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Powyższe ulega zmianie już od 1 stycznia 2022 r. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem z art. 66 w ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Zatem likwidator, który pobiera wynagrodzenie na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r. podlega dodatkowo zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem powołania, a wygasa z dniem odwołania, śmierci lub zakończenia likwidacji.

Powyższe zmiany oznaczają nie tylko obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przez spółkę. Oznaczają także obowiązek naliczenia i zapłaty składki zdrowotnej przez spółkę. Składka zdrowotna jest obowiązkowa, a 9% obliczacie od wynagrodzenia brutto. Opłacanie składki zdrowotnej dotyczy likwidatorów pobierających wynagrodzenie za pełnienie swojej funkcji. Nie obejmuje zatem likwidatorów pełniących swoją funkcję bez wynagrodzenia.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Powyższe obowiązki związane z obciążeniem wynagrodzenia likwidatora składką zdrowotną oznaczają obowiązek dokonania zgłoszenia w terminie 7 dni od powstałania tytułu do ubezpieczenia. Zatem likwidator, który aktualnie pobiera wynagrodzenie na podstawie uchwały powinien zostać zgłoszeny do ZUS do dnia 10 stycznia 2022 r. (8 stycznia to wolna sobota).

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. w likwidacji to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę odwołanie i powołanie likwidatora.

Checklista odwołanie i powołanie likwidatora.

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Ile trwa kadencja likwidatora?

Koszty likwidacji spółki z o.o.

Zmiana firmy spółki z o.o. wraz z otwarciem likwidacji

Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?

Czy likwidator musi zgłaszać zmiany do KRS?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Aneta Kułakowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: