Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak powołać likwidatora spółki z o.o.?

Aneta Kulakowska26 marca 2023Komentarze (0)

Jak powołać likwidatora spółki z o.o.?

Dzisiaj odpowiem na pytanie o powołanie likwidatora. Na blogu znajdziecie też inne wpisy o likwidatorze:

Likwidator w spółce z o.o.

Adres do doręczeń likwidatora

Ile trwa kadencja likwidatora?

Jakie są skutki powołania skazanego na likwidatora?

Jak powołać likwidatora spółki z o.o.?

Jak powołać likwidatora spółki z o.o.?

Zgodnie z art. 276 1 k.s.h. likwidatorami stają się z mocy prawa członkowie zarządu. Wówczas nie musicie podejmować nawet uchwały w tym zakresie, ponieważ wraz z otwarciem likwidacji wygasa mandat członków zarządu. Członkowie zarządu stają się likwidatorami.

W umowie spółki możecie jednak mieć inne zapisy dotyczące powołania likwidatora czy likwidatorów. Zwykle będą to zapisy mówiące o tym, że powołania dokonuje uchwałą zgromadzenie wspólników. I najczęściej taką uchwałę będziecie podejmować zaraz po podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki poprzez likwidację. W umowie mogą też być też zapisy, które dają uprawnienie do powołania likwidatora konkretnemu wspólnikowi czy innym osobom.

Jeśli otwarcie likwidacji następuje na podstawie orzeczenia sądu to zwykle sąd dokonuje jednocześnie powołania likwidatora.

Powołanie likwidatora a wpis w KRS

Jeśli do powołania likwidatora doszło wraz z otwarciem likwidacji to likwidator dokonuje zgłoszenia zmian do KRS w tym zakresie. Zatem poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS elektronicznie składa wniosek o wpis otwarcia likwidacji, a także powołania likwidatora/likwidatorów. Przy okazji dokonuje wykreślenia członków zarządu i prokurentów (jeśli byli w spółce).

Jeśli do podjęcia uchwały doszło w systemie S24 to wówczas wniosek o wpis zmian w tym zakresie składacie poprzez S24. Dotyczy to jednak wyłącznie spółek założonych w S24, które nie zmieniły notarialnie umowy spółki.

Załączniki do KRS

Najważniejszym załącznikiem będzie uchwała o rozwiązaniu spółki. Przeczytacie o niej we wpisie Od czego zacząć likwidację spółki z o.o.? Dodatkowo polecam wpis Uchwała o rozwiązaniu spółki z o.o. w S24, jeśli działacie w S24.

Ponadto dołączacie oświadczenie likwidatora o adresie do doręczeń. Dotyczy to również S24. Polecam wpis Adres do doręczeń likwidatora.

Jeśli likwidator nie podpisuje wniosku o wpis zmian i nie jest tym, który podpisał pełnomocnictwo do złożenia wniosku, składacie oświadczenie o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji likwidatora. Na blogu znajdziecie wpis Zgoda likwidatora na powołanie.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę odwołanie i powołanie likwidatora, czyli co należy złożyć do KRS po odwołaniu i powołaniu likwidatora 

Checklista odwołanie i powołanie likwidatora, czyli co należy złożyć do KRS po odwołaniu i powołaniu likwidatora

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Jak zarchiwizować dokumenty spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji?

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Jak zawiesić działalność gospodarczą spółki podczas likwidacji?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: