Likwidacja spółki trwa już 4 rok. Potrwa jeszcze przynajmniej rok. Ile trwa kadencja likwidatora w takim przypadku?
Pytanie trafiło do mnie na maila w weekend. Postanowiłam wykorzystać je do przygotowania krótkiego wpisu. Zatem zapraszam.
Ile trwa kadencja likwidatora?
Zwykle zakladacie, że likwidator w spółce z o.o. jest jak członek zarządu. Dodatkowo po przeczytaniu art. 280 k.s.h. „Do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej”, całą wiedzę o zarządzie próbujecie zastosować do likwidatorów. I częściowo macie rację.
Otóż likwidatorzy pełnią swoją funkcję na podstawie powołania. Mogą zostać powołani przez wspólników lub przez inne osoby określone umową spółki. Ustanowienia likwidatorów może również dokonać sąd rejestrowy w przypadku rozwiązania spółki przez sąd.
Likwidatorzy nie podlegają jednak zasadom kadencji i mandatu jak członkowie zarządu. Są powoływani na czas trwania likwidacji. Zatem mogą pełnić swój mandat rok, jak i dziesięć lat. Nie oznacza to jednak, iż są nieodwoływalni. Mandat likwidatorów nie wygaśnie na skutek upływu kadencji. Może jednak wygasnąć przed zakończeniem likwidacji na skutek odwołania, rezygnacji czy śmierci.
**********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. w likwidacji to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę odwołanie i powołanie likwidatora.
Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:
Koszty likwidacji spółki z o.o.
Zmiana firmy spółki z o.o. wraz z otwarciem likwidacji
Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?
Czy likwidator musi zgłaszać zmiany do KRS?
Nieformalne zgromadzenie wspólników w spółce z o.o. w likwidacji
Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }