Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy spółkę z o.o. w likwidacji należy zgłosić do CRBR?

Aneta Kulakowska30 kwietnia 2023Komentarze (0)

Czy spółkę z o.o. w likwidacji należy zgłosić do CRBR?

Pytanie przesłała mi jedna z Czytelniczek bloga. To dobry temat na krótki wpis blogowy, zatem zainteresowanych zapraszam.

Czy spółkę z o.o. w likwidacji należy zgłosić do CRBR?

Czy spółkę z o.o. w likwidacji należy zgłosić do CRBR?

Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) i beneficjent rzeczywisty możecie przeczytać na stronie CRBR. Sądzę jednak, że zdecydowana większość z Was bardzo dobrze wie co to jest i z jakimi obowiązkami to się wiąże.

Spółki z o.o. objęte są obowiązkiem zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych. A to oznacza, że powinny dokonać zgłoszenia w CRBR oraz aktualizacji, w tym aktualizacji po otwarciu likwidacji.

Spółki z o.o. mają obowiązek zgłaszania informacji do CRBR w przypadku zmiany wymaganych informacji (danych beneficjenta czy danych spółki). Otwarcie likwidacji jest właśnie zmianą takich danych. W związku z otwarciem likwidacji dochodzi do zmiany nazwy podmiotu.

Pamiętajcie, że obowiązek zgłoszenia zmiany ciąży na osobie  uprawnionej do dokonania zgłoszenia do CRBR w imieniu spółki w likwidacji, czyli w tym przypadku na likwidatorze. Po zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu od dnia 10 listopada 2022 r. zmiany zgłaszacie w terminie 14 dni od dnia ich zmianyDo biegu terminów nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy, a to oznacza, że termin zgłoszenia jest wydłużony o sobotę, niedzielę oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.

Data otwarcia likwidacji jest datą zaistnienia zmian, czyli datą zdarzenia w zgłoszeniu do CRBR.

Czy należy zgłosić wykreślenie spółki do CRBR?

Jeśli KRS wykreśli spółkę z o.o. po likwidacji to nie macie obowiązku jej wykreślenia z CRBR. Zresztą nie ma nawet takiej możliwości, aby wykreślenia dokonać. Informacje dotyczące spółek z o.o. są przechowywane przez okres 10 lat, licząc od dnia, w którym dokonano wykreślenia spółki z o.o. z KRS. Zatem informacje o spółce z o.o. wykreślonej z KRS przestaną być przechowywane i udostępniane w CRBR po upływie 10 lat od dnia wykreślenia z KRS.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

Checklista wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Jak powołać likwidatora spółki z o.o.?

Jak zarchiwizować dokumenty spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji?

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Jak i kiedy można podzielić majątek spółki w likwidacji?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: