Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Aneta Kulakowska31 maja 2023Komentarze (1)

Dzisiejszy wpis to szybka i krótka przypominajka o zbliżającym się terminie na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok. Z wieloletniej praktyki wiem, że często o tym zapominacie. A jeśli chodzi o spółkę w likwidacji to zdarza się, że myślicie, iż spółka w procesie likwidacji nie musi sporządzać sprawozdań, a tym bardziej ich zatwierdzać. Nic bardziej mylnego. A więc pobudka i kto jeszcze nic w temacie nie zrobił to zachęcam do aktywności.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok w spółce z o.o. w likwidacji

Jeśli rok obrotowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2022 r. to do dnia 31 marca 2023 r. należało sporządzić sprawozdanie finansowe za 2022. Z kolei najpóźniej w dniu 30 czerwca 2023 r. odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników. W spółce w likwidacji likwidator zwołuje zgromadzenia wspólników. Bez względu na to czy odbędzie się ono poprzez formalne zwołanie czy bez formalnego zwołania, czasu zostało niewiele.

Porządek obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być przynajmniej:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności likwidatora za 2022 rok
 • udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2022

Na zgromadzeniu nie podejmujecie uchwały o podziale zysku. A jeśli już zdecydujecie się ją podjąć to zysk możecie wypłacić w momencie kiedy jest możliwy podział majątku pozostałego po likwidacji. I oczywiście pod warunkiem, że wystarczy środków na wypłatę. Jeśli spółka jest na etapie wygaszania działalności to zwykle strata wykazana w sprawozdaniu finansowym  zostaje przeniesiona na niepodzielony wynik i rozliczona w toku postępowania likwidacyjnego. Może się jednak zdarzyć, że likwidacja jest zaplanowan na kilka lat i wówczas jest możliwość pokrycia ewentualnej straty z przyszłych zysków. To już kwestia indywidualna każdej spółki.

Uchwała o udzieleniu absolutorium

Zwyczajne zgromadzenie podejmuje również uchwałę o udzieleniu absolutorium likwidatorom. Jeśli w trakcie roku obrotowego została otwarta likwidacja to dodatkowo należy podjąć uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu.

Pamiętajcie wówczas, że rozpoczęcie likwidacji w trakcie roku powoduje, że za 2022 rok macie nie jedno sprawozdanie, ale dwa sprawozdania finansowe. Pierwsze za okres od początku roku do dnia poprzedzającego otwarcie likwidacji. Drugie za okres od dnia otwarcia likwidacji do końca roku. Ewentualnie za okres od dnia otwarcia likwidacji do zakończenia likwidacji, jeśli likwidacja zakończyła się przed końcem roku. Dodatkowym dokumentem jest też bilans otwarcia likwidacji, który sporządzacie na dzień otwarcia likwidacji.  O bilansie otwarcia likwidacji przeczytacie tutaj.

Zatem wszystko zależy od tego czy cały rok 2022 spółka była w likwidacji czy likwidacja rozpoczęła się w trakcie roku.

Pamiętajcie też, że uchwałę o absolutorium podejmujecie również wobec członków rady nadzorczej, jeśli w spółce jest rada nadzorcza.

 O absolutorium dla likwidatora przeczytacie we wpisie.

Złożenie sprawozdania finansowego za 2022 do KRS

Po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników czeka Was jeszcze złożenie dokumentów do KRS. Dokonujecie tego wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie. Zatem nie musicie korzystać ze składania dokumentów poprzez S24. Co zresztą wymaga dodatkowej opłaty 140 zł.

Jeśli jednak nie macie możliwości złożenia dokumentów poprzez RDF to możecie złożyć dokumenty poprzez S24.

W terminie 15 dni od dnia zwyczajnego zgromadzeniu wspólników składacie dokumenty elektronicznie w KRS. Jeśli więc zgromadzenie odbyło ostatniego dnia, czyli 30 30 czerwca 2023 r. to 15 lipca 2023 r. mija Wam ostatni dzień.

Za 2022 rok przesyłacie do KRS następujące dokumenty:

 • sprawozdanie finansowe za 2022 rok w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpis składa osoba sporządzająca sprawozdanie i likwidatorzy)
 • sprawozdanie z działalności likwidatora za rok 2022 w postaci elektronicznej (xml, doc, docx, pdf lub inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpisują likwidatorzy)
 • uchwała o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego – wystarczy skan np. w formacie pdf
 • uchwała o podziale zysku bądź pokryciu straty (jeśli nie podejmujecie uchwały o podziale zysku, zgodnie z tym o czym wspomniałam wcześniej, to odnotujcie to w protokole zwyczajnego zgromadzenia wspólników) – wystarczy skan np. w formacie pdf.

Nie musicie oddzielnie składać sprawozdania finansowego z uchwałą o jego zatwierdzeniu do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie wskazane wyżej dokumenty roczne do KRS.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

Checklista wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji ze wzorami dokumentów

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Czy spółkę z o.o. w likwidacji należy zgłosić do CRBR?

Jak powołać likwidatora spółki z o.o.?

Jak zarchiwizować dokumenty spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji?

Czy przed wykreśleniem spółki z KRS należy złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Anna 19 lipca, 2023 o 09:49

  Dzień dobry Pani Mecenas, chciałam zapytać o kwestię udzielenia absolutorium likwidatorowi, który jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu i jedynym wspólnikiem (spółka jednoosobowa). Czy w takim przypadku nie podejmuje się uchwały o udzieleniu absolutorium?
  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: