Czy mogę rozwiązać spółkę z o.o. bez przeprowadzania likwidacji?
Nie ma tygodnia, abym nie dostała takiego pytania. Powody chęci zakończenia działalności spółki z o.o. bywają różne. Wszyscy jednak chcą jak najszybciej i jak najtaniej doprowadzić do jej zamknięcia. Pytacie też czy możecie skorzystać z możliwości, aby to KRS z urzędu rozwiązał spółkę bez uprzedniego postępowania likwidacyjnego.
Czy mogę rozwiązać spółkę z o.o. bez przeprowadzania likwidacji?
Na mocy art. 25a ust. 1 ustawy o KRS, KRS wszczyna z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w przypadku, gdy:
- oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe, sąd upadłościowy stwierdzi, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego
- oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe w związku z tym, iż majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania
- wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu; KRS wyda takie postanowienie, gdy z danych zawartych w aktach KRS spółki wynika, że nie doprowadzi ono do złożenia wniosku o wpis do KRS lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, co zwykle jest efektem braku zarządu, braku adresu czy nieefektywności grzywien
- mimo wezwania KRS nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe
- mimo dwukrotnego wezwania KRS nie wykonano innych obowiązków, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o KRS.
Powyższe oznacza, że spółka musi spełnić określone warunki, aby KRS mógł dokonać rozwiązania społki bez przeprowadzania procesu likwidacji. Zatem jeśli rozważacie doprowadzenie celowo do tego, aby takie warunki spełnić to od razu zaznaczam, że nie rekomenduję takiego postępowania. Zwracam uwagę, że celowe działanie, aby spełnić warunki do likwidacji przez KRS poprzez nieskładanie obowiązkowych dokumentów, wpisu zmian czy powołania zarządu wiąże się z ryzykiem odpowiedzialności członków zarządu. A a w przypadku nie powołania zarządu, odpowiedzialnością wspólników. Narażają się oni na wysokie grzywny, a nawet odpowiedzialność karną.
**********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. w likwidacji to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę wykreślenie spółki z o.o. z KRS po zakończeniu likwidacji.
Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:
Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Likwidacja spółki z o.o. w 10 krokach
Wynagrodzenie likwidatora na podstawie uchwały
Ile trwa kadencja likwidatora?
Koszty likwidacji spółki z o.o.
Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
W kontekście rozwiązania spółki z o.o. bez likwidacji…
Jak wynika z Pani doświadczenia, czy praktykuje się wnioskowanie o takie właśnie rozwiązanie spółki, bez narażania, o którym Pani pisze, ale np. w sytuacji:
1- nie kontynuowania działalności spółki od początku 2019 roku (pierwszy prezes spółki zmarł w 2018 r.) Nie do końca uczciwy prawnik pokierował losem spółki a tym samym moim -zasugerował uczynienie prezesem, żeby posprzątać spółkę, co miałoby prowadzić do jej zamknięcia, a taki był plan juz po śmierci pierwszego prezesa. W umowie spółki jest mowa o 2 osobach: ja i nieżyjąca już osoba. Spółka od 2019 roku jest zawieszona. Nie ma żadnych zobowiązań, kwestie z ZUS i US posprzątane, nie ma żadnego majątku…I nie ma chęci działalności…czy można w takiej sytuacji właśnie próbować wnioskować o uproszczony, krótszy i tańszy sposób zamknięcia spółki?
Pozdrawiam.