Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?
Kolejne pytanie Czytelnika bloga zarząd w spółce z o.o.
Sprawozdania finansowe to gorący temat, szczególnie teraz bardzo aktualny. Wiele spółek w tym roku, podobnie jak w poprzednim skorzysta z możliwości wydłużonego terminu na złożenie sprawozdania do KRS. Nie ma co się oszukiwać, ale sporo z tych spółek wciąż nie ma jeszcze sporządzonego sprawozdania finansowego za 2020. Choć termin na jego sporządzenie (również wydłużony) minął 30 czerwca.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?
Sprawdźmy zatem co mówią nam przepisy w tym temacie. Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości:
Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
Osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zwykle księgowa zatrudniona w spółce z o.o. bez względu na podstawę zatrudnienia. Ewentualnie księgowa z zewnętrznego biura rachunkowego. Zatem sprawozdanie finansowe podpisuje księgowa, która sporządziła sprawozdanie.
Ponadto sprawozdanie podpisuje cały skład zarządu. W trakcie likwidacji zamiast zarządu sprawozdanie podpisuje likwidator lub likwidatorzy spółki. Jeśli w spółce z o.o. likwidator osobiście zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania, to oczywiście podpisuje jako osoba prowadząca księgi rachunkowe oraz osoba kierująca spółką.
Pamiętajcie, że sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy likwidatorzy, którzy sprawowali funkcję na dzień sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Nie korzystają przy tym z pomocy pełnomocnika. Wymagane są podpisy wszystkich likwidatorów.
**********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji
Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:
Księga protokołów w czasie likwidacji
Spółka z o.o. w likwidacji stroną umowy
Zgoda likwidatora na powołanie
Czy wspólnik może być likwidatorem?
Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }