Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?

Aneta Kulakowska31 sierpnia 2021Komentarze (0)

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?

Kolejne pytanie Czytelnika bloga zarząd w spółce z o.o.

Sprawozdania finansowe to gorący temat, szczególnie teraz bardzo aktualny. Wiele spółek w tym roku, podobnie jak w poprzednim skorzysta z możliwości wydłużonego terminu na złożenie sprawozdania do KRS. Nie ma co się oszukiwać, ale sporo z tych spółek wciąż nie ma jeszcze sporządzonego sprawozdania finansowego za 2020. Choć termin na jego sporządzenie (również wydłużony) minął 30 czerwca.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji?

Sprawdźmy zatem co mówią nam przepisy w tym temacie. Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości:

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zwykle księgowa zatrudniona w spółce z o.o. bez względu na podstawę zatrudnienia. Ewentualnie księgowa z zewnętrznego biura rachunkowego. Zatem sprawozdanie finansowe podpisuje księgowa, która sporządziła sprawozdanie.

Ponadto sprawozdanie podpisuje cały skład zarządu. W trakcie likwidacji zamiast zarządu sprawozdanie podpisuje likwidator lub likwidatorzy spółki. Jeśli w spółce z o.o. likwidator osobiście zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania, to oczywiście podpisuje jako osoba prowadząca księgi rachunkowe oraz osoba kierująca spółką.

Pamiętajcie, że sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy likwidatorzy, którzy sprawowali funkcję na dzień sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Nie korzystają przy tym z pomocy pełnomocnika. Wymagane są podpisy wszystkich likwidatorów.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Opłaty KRS podczas likwidacji

Księga protokołów w czasie likwidacji

Spółka z o.o. w likwidacji stroną umowy

Zgoda likwidatora na powołanie

Czy wspólnik może być likwidatorem?

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: