Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Sprawozdanie likwidacyjne czy sprawozdanie na zakończenie likwidacji?

Aneta Kulakowska31 lipca 20242 komentarze

Sprawozdanie likwidacyjne czy sprawozdanie na zakończenie likwidacji?

Mam wrażenie, że to jedna z najbardziej problematycznych kwestii na zakończenie likwidacji a przed wnioskiem o wykreślenie z KRS. Często o to pytacie. Często pytają o to księgowe, które zajmują się obsługą spółek w likwidacji.

Dzisiaj podzielę się swoją praktyczną wiedzą. Za mną sporo likwidacji zakończonych wykreśleniem z KRS i brakiem problemów z samym KRS w tym zakresie.

Sprawozdanie likwidacyjne czy sprawozdanie na zakończenie likwidacji?

Sprawozdanie likwidacyjne czy sprawozdanie na zakończenie likwidacji?

Zakładamy, że minęło co najmniej 6 miesięcy od ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Zatem jeśli nie ma innych czynności likwidacyjnych do wykonania związanych, choćby ze spłatą wierzycieli czy majątkiem spółki to możecie przystąpić do zakończenia likwidacji.

Zerknijmy teraz do art. 288 §1 k.s.h.:

Po zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) i po zakończeniu likwidacji, likwidatorzy powinni ogłosić w siedzibie spółki to sprawozdanie i złożyć je sądowi rejestrowemu, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o wykreślenie spółki z rejestru.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mowa jest o sprawozdaniu likwidacyjnym. W praktyce należy sporządzić dwa sprawozdania finansowe (tutaj istotne są też zapisy ustawy o rachunkowości):

  1. jedno – sprawozdanie likwidacyjne, czyli na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli
  2. drugie – sprawozdanie na zakończenie likwidacji, czyli po podziale pozostałego majątku na zakończenie likwidacji

Sprawozdanie likwidacyjne i sprawozdanie na zakończenie likwidacji

Sprawozdanie likwidacyjne sporządzacie przed planowanym podziałem majątku na dzień poprzedzający dzień podziału majątku.

Kiedy już podzielicie majątek spółki pozostały po likwidacji to kończycie likwidację i sporządzacie sprawozdanie finansowe na dzień zakończenia likwidacji.

Właściwie to macie 2 możliwości.

Dla przykładu: spółka rozpoczęła likwidację w 2023 roku, a w dniu 30.06.2024 planuje dokonać podziału majątku, a w dniu 01.07.2024 zamierza zakończyć likwidację.

1.Możecie na dzień poprzedzający podział zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie likwidacyjne za okres 01.01.2024-29.06.2024. Wówczas sprawozdanie na zakończenie likwidacji obejmuje tylko krótki okres – czas od dnia podziału majątku do dnia zakończenia likwidacji tj. za okres 30.06.2024-01.07.2024.

lub

2. Możecie też nie zamykać ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający podział majątku i wówczas sporządzacie jak wyżej sprawozdanie likwidacyjne za okres 01.01.2024-29.06.2024. A sprawozdanie na zakończenie likwidacji obejmuje okres sprzed podziału oraz po podziale, tj. za okres 01.01.2024-01.07.2024.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*********************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania.

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Czy mam tylko 7 dni na złożenie wniosku o wpis likwidacji w KRS?

Czy powołanie likwidatora wymaga aktu notarialnego?

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji za 2023 rok

5 błędów na początku procesu likwidacji

Zapraszam również na blogi Zarząd w spółce z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Robert 7 sierpnia, 2024 o 15:49

    Pani Mecenas,
    znakomicie to Pani prowadzi. Likwidowałem spółki i Pani komentarze okazały się bardzo cenne, ponieważ dzięki nim mogłem rozstrzygać pojawiające się we mnie wątpliwości na tle sprawozdań finansowych. Było to niestety spowodowane nieudolnością biura księgowego. Okazuje się, że tylko czujność prawnika może zapobiec błędom księgowych, nawet mieniącego się doradcą podatkowym, zwłaszcza gdy prawnik jest likwidatorem. Na marginesie często sądy nie mają dobrego rozeznania w zakresie sprawozdań.
    Pozdrawiam Robert Piekarczyk

    Odpowiedz

    Aneta Kulakowska 8 sierpnia, 2024 o 20:40

    Panie Robercie,
    bardzo dziękuję 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: