Aneta Kułakowska

radca prawny

Od kilkunastu lat moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności. W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie prawne oraz biznesowe, każdego dnia zajmuję się obsługą prawną i pomagam w zakładaniu, organizacji i prowadzaniu spółek.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Koszty likwidacji spółki z o.o.

Aneta Kulakowska24 października 2021Komentarze (0)

Pytacie często o koszty likwidacji spółki z o.o. Ma to spore znaczenie, szczególnie w przypadku spółek, które już od dawna nie prowadzą faktycznie działalności gospodarczej, a więc nie zarabiają.

Koszty likwidacji spółki z o.o.

Koszty likwidacji spółki z o.o.

Jeśli spółka nie prowadziła nigdy działalności gospodarczej lub nie prowadziła jej w ostatnich latach to zapewne nie ma żadnych spraw w toku. W takim przypadku odpadną koszty związane z obsługą spraw sądowych, wszelkich postępowań, spieniężenie majątku czy zakończenie innych spraw w toku. Poza tym byłoby mi trudno dokonać takiej wyceny, ponieważ każdy przypadek jest inny, a koszty obsługi też się zwykle różnią.

Niektóre koszty są bardziej przewidywalne i o tych kosztach poniżej. Zatem na koszty likwidacji spółki z o.o. składają się następujące opłaty:

 • koszty sporządzenia przez notariusza protokołu zgromadzenia wspólników wraz z uchwałą o otwarciu likwidacji spółki – koszt zależy od notariusza, ale zwykle jest to ok. 1200 zł brutto
 • opłata sądowa za wpis w KRS oraz opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) zgłoszenia otwarcia likwidacji spółki – 350 zł
 • jeśli spółka została założona w S24 i nie dokonaliście zmian umowy spółki u notariusza to również możecie brać pod uwagę otwarcie likwidacji w S24, wówczas w systemie S24 podejmujecie uchwałę o likwidacji oraz o powołaniu likwidatora i ponosicie jedynie koszt 300 zł (opłata sądowa + koszt publikacji w MSiG)
 • ogłoszenie w MSiG o otwarciu likwidacji spółki wraz z wezwaniem wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności – zwykle 300-400 zł,
 • opłata za wniosek do KRS o wykreślenie spółki z KRS – 400 zł (opłata sądowa + koszt publikacji w MSiG)
 • wynagrodzenie likwidatora (jeśli takie zostanie ustalone).

Koszty obsługi  księgowej i prawnej

Do wspomnianych wyżej kosztów musicie doliczyć koszty obsługi biura rachunkowego za obsługę księgową, sporządzenie bilansu i sprawozdań finansowych w trakcie likwidacji. Tutaj koszt to sprawa indywidualna i kwestia uzgodnień z biurem rachunkowym. Ceny są różne i nie każde biuro rachunkowe obsługuje spółki z o.o. w likwidacji.

Jeśli zdecydujecie się na obsługę prawną procesu likwidacji to musicie liczyć się z kosztem co najmniej 2500 zł netto + vat za całą likwidację. Jeśli jednak spółka ma długi  i sprawy w toku to koszty będą znacznie wyższe.

Na pewno im krócej będzie trwała likwidacji, tym mniejsze koszty będą z nią związane. Szczególnie jeśli chodzi o koszty biura rachunkowego i obsługi prawnej.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist dla spółki z o.o. to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w likwidacji bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Zmiana firmy spółki z o.o. wraz z otwarciem likwidacji

Jak długo w praktyce trwa likwidacja spółki z o.o.?

Czy likwidator musi zgłaszać zmiany do KRS?

Nieformalne zgromadzenie wspólników w spółce z o.o. w likwidacji

Czy likwidator może być pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników?

Jaka jest reprezentacja spółki z o.o. w umowie z likwidatorem? 

Zapraszam również na drugiego bloga o spółce z o.o. Zarząd w spółce z o.o.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: